3 X NE FONDU S PŘEDPLACENÝM POPLATKEM!

Nedávno jsem hledala nové obchodní příležitosti do investičních instrumentů. Oslovila jsem několik makléřských společností a jeden finanční poradce mi předložil návrh fondu s předplaceným poplatkem.  Překvapila mě volba tohoto finančního poradce, protože věděl, že se zabývám finanční gramotností. Byl to pro mě důkaz, že touha po finanční odměně vítězí nad logickým a racionálním myšlením.

Návrh produktu byl cílen na pravidelné měsíční spoření, kdy se klient má rozhodnout pro předplacený poplatek, protože tak získá slevu na poplatku. 5% pravidelný poplatek z každé splátky se sníží na 3,5% předplaceného poplatku. Navíc je tak prý klient motivován splácet, aby plánovanou cílovou částku naspořil. A CÍL pro finančního „odborníka“ je získat provizi hned za období např. 30 let.

Pojďme se společně podívat na výhody/nevýhody pro mě jako klienta:

1.     Co z toho budu mít a co mě to bude stát?

  • Investice 1 000 Kč na dobu 30 let = naspořená částka 360 000 Kč
  • Předplacený poplatek 3,5% = 12 600 Kč (poplatek se splácí v prvních 13 měsících)
  • Postupný poplatek z každé splátky 5% = 18 000 Kč
  • U předplaceného poplatku PRÝ ušetřím 5 400 Kč.

Poradce mě ale nějak opomněl informovat, že se mé prostředky začnou tvořit a investovat až v druhém roce, na rozdíl od pravidelného splácení poplatku.

 Graf_Predplaceny poplatek 10 let

Nůžky nevýhodnosti se nenápadně rozšiřují a za 30 let jsem na tom ještě hůř.

Poradce si vydělá hned a já, jako klient, postupně víc a víc ztrácím.

 Graf_Predplaceny poplatek 30 let

 2.     Kdy to budu mít?

Záměr tohoto hospodaření je vydržet plánovanou dobu. Výběr z fondu, neboli odkup podílu z fondu, v praxi trvá okolo dvou týdnů. Dostupnost prostředků je více jak zajímavá. Přesto je třeba upozornit na nepředvídatelné situace, kdy je potřeba vybrat peníze dříve než za původně plánovanou dobu 30 let. Co se stane s předplaceným poplatkem?

  • Potřeba vybrat investice už po 5 letech = uloženo 60 000 Kč.
  • Z předplaceného poplatku ve výši 12 600 Kč se nic nevrátí = po 5 letech poplatek vychází na 21 %.
  • Ani při 6 % ročním zisku se investovaná částka nevrátí = okolo 53 000 Kč.
  • Při postupném poplatku je k výběru něco málo přes 66 000 Kč.
  • Původní úspora 5 400 Kč u předplaceného poplatku se změní na ztrátu 9 000 Kč.

Kdo z nás má jistotu, že nebude muset sáhnout na své dlouhodobé rezervy? Navíc je třeba si uvědomit, že tyto investice mohou být rizikově zainvestované do akcií a období výběru nemusí být zrovna ideální, výhodné.

 3.     Jak je to jisté a jaké jsou možnosti změn?

Doba se mění a vývoj jde kupředu rychleji, než si umíme představit. To platí i pro investiční produkty. Vznikají nové společnosti, nové atraktivnější investiční produkty a fondy, které mají výhodnější investiční strategie pro klienta. Příkladem je snaha mít v portfoliu obsažené investice, které jsou chráněné ve chvílích finanční krize. Tedy fondy, které jsou více flexibilní – když začínají padat akcie, tak investice přesměrují do bezpečnějších instrumentů finančního trhu.

Dále je možné, že se fondu nebude dařit dle předpokladů. Díky nevýhodnosti předčasného ukončení fondu s předplaceným poplatkem se klient může rozhodnout zůstat, než se vrátí jeho investovaná částka, a dostat se tak ještě do větších ztrát. Navíc, když se klient pro změnu rozhodne, vybere peníze a bude je chtít uložit do jiného fondu, zaplatí další poplatek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akcie, Ekonomie, Finance Ostatní, Investice, Spoření a spořitelny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Type The Red Captcha Characters Below.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>