NÁKUP: Bitcoin a další kryptoměny koupíte na burze či ve směnárně

Bitcoin či další kryptoměny lze nakoupit přes kryptoměnové burzy nebo směnárny. Rozdíl mezi burzou a směnárnou je v tom, kdo vám kryptoměnu prodává. Zatímco burza je pouze prostředník, který páruje objednávky jednotlivých klientů, tak směnárna prodává kryptoměny z vlastních zásob.

Na burze dostanete vždy lepší nabídku než u směnárny. U směnárny bývá velký rozdíl mezi cenou pro nákup a pro prodej (běžně 5 až 10 %), zatímco na burze bývá rozdíl sotva pár setin nebo desetin procenta. Pravdou sice je, že burza si naúčtuje ještě poplatek za zprostředkování transakce, ale ten bývá asi 0,1 až 0,4 %. V konečném součtu jsou tedy burzy mnohem výhodnější než směnárny.

Dalším rozdílem je registrace. U burzy bývá registrace povinná, zatímco u směnárny nakoupíte i anonymně bez registrace. Na burze se vám ale vytvoří účet, na který můžete Bitcoin a další kryptoměny ukládat. U směnárny účet nezískáte, takže si musíte virtuální peněženku vytvořit ještě před nákupem.

Zdroj: Informace o tématu Bitcoin nákup na serveru Investplus.cz

Kde nakoupit kryptoměny?

Mezi nejznámější burzy v Česku patří kryptoměnová burza Coinmate, která podporuje sice jen Bitcoin a 4 další kryptoměny, ale přijímá i platby v CZK. Ve světě je velmi populární burza Binance, na které se obchoduje přes 100 různých kryptoměn. Burza Binance má velmi nízké poplatky, vysokou likviditu, ale nepřijímá platby v tradiční měně (ani dolary nebo eura). Jedná se tedy čistě o ryze kryptoměnovou burzu.

Kryptoměnových směnáren je na českém trhu poměrně hodně. Velmi populární je česká směnárna SimpleCoin (poplatek asi 4 %). Překvapivě silné postavení má na zdejším trhu také Coinbase, kde ovšem musíte platit dolary nebo eury. Za nákup ovšem můžete získat bonus $10. Desítky kryptoměn pak nabízí například Changelly, kde ovšem při nákupu za tradiční měnu zaplatíte vysoký poplatek 10 %.

Burza nebo směnárna?

Chcete-li koupit kryptoměny rychle a jednoduše, pak zvolte kryptoměnovou směnárnu. Je-li vaší prioritou výhodná koupě, tak je odpovědí kryptoměnová burza. Existuje ale ještě jedna alternativa, kterou je nákup kryptoměn přes Bitcoinmaty, které však najdete jen ve velkých městech. Nákup přes Bitcoin MAT je ovšem kvůli horším kurzům poměrně nevýhodný.

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance Ostatní se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Type The Blue Captcha Characters Below.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>